מה הקשר בין התרבות האמורית הקדומה ומצב חיי נישואין בראשית המאה ה-21?: סקירה על יצירתו של הסופר אהרון מגד

הופיע בגרסה שונה באתר NRG

לאחרונה יצא ספר חדש ומעניין מאוד של  הסופר אהרון מגד  בשם "ירחי הדבש של פרופסור לונץ" שהזכיר לי שוב שהמדובר  באחד הסופרים החביבים עלי מבני דורו ,ודורו של אהרון מגד הוא דור הסופרים שהחלו לכתוב זמן לא רב לפני קום המדינה, שכולל סופרים כמו ס.יזהר ,משה שמיר ז"ל ,נתן שחם יגאל מוסינזון ז"ל ואחרים.

הסופר

אהרון מגד,סופר.

אהרון מגד  הוא הסופר הוותיק ביותר במדינה שעדיין פעיל. הוא החל לפרסם ב-1938 בו זמנית עם ס.יזהר ושנה לפני משה שמיר שנפטר כבר. ובניגוד ליזהר שמפרסם ספר רק אחת לכמה וכמה שנים ואז משתתק , מגד ממשיך לפרסם באופן קבוע ובפוריות גדולה. לפחות ספר לשנה, עד עצם היום הזה תקופה של 67 שנים בעת כתיבת שורות אלה, כמעט שיא ישראלי .

מבחינת אורך קריירת כתיבה  עובר את מגד  בהרבה  סופר המדע הבדיוני ג'ק ויליאמסון  שהיה פעיל במשך 78 שנים .אך בשיא  הישראלי והעולמי של כל הזמנים באורך קריירת כתיבה מחזיק עדיין סופר הילדים העברי המנוח  לוין קיפניס ,מחבר "אליעזר והגזר " שהיה פעיל  באופן רצוף במשך 80 שנה .

מלבד זה מגד היה עורך ספרותי במשך שנים רבות של העיתון "דבר" וכתבי עת שונים.
אהרון מגד הוא גם סופר ממשפחה של סופרים. אחיו מתי מגד היה גם הוא סופר וחיבר בין השאר ספר מעניין מאוד בשם "האור הנחשך " על הערכים האסתטיים בספר הזוהר .

אישתו אידה צורית היא סופרת שעסקה ברומאנים שלה בחיי סופרים כמו הרצל, ביאליק, ונתן אלתרמן.

בנו אייל מגד הוא סופר גם הוא שנשוי לסופרת צרויה שלו שהיא בת למשפחת סופרים משל עצמה שכוללת את אחיה ענר שלו ואת דודה יצחק שלו ובן דודה מאיר שלו.

אהרון מגד מכיר כתוצאה היטב ובצורה הקרובה ביותר האפשרית את עולמם של הסופרים. לאורך השנים הוא קיבל פרסים ספרותיים רבים כמו פרס ברנר פרס ביאליק פרס עגנון ופרס ישראל , אבל הוא מכיר היטב גם את הצד השערורייתי של עולם הספרות מבשרו . הוא מצא את עצמו מעורב בשערוריה ספרותית גם בעולם האמיתי כאשר פרס א.מ.ת שניתן בידי תורם אלמוני ( סך של לא פחות ממאתיים אלף שקל , סכום רציני ביותר בעולם הספרות וגם מחוצה לו ) ונקבע בידי ועדת שופטים שיחולק בינו ובין ס.יזהר' נימנע ממנו כתוצאה מהחלטת ההנהלה שהתעלמה מהמלצות השופטים ונתנה את הפרס ליזהר בלבד והדבר גרם לסערה בעולם הספרות .

סופר על סופרים

.

"חדווה ושלומיק " העטיפה של הדי וי די .

בספריו הראשונים העדיף מגד לתאר סצנות חיים ריאליסטיות מהעולם שראה סביבו ,הקיבוץ לעיתים קרובות כמו בספר "חדווה ואני: פרשת קורותינו בעיר תל אביב " ( 1954 ) שתיאר את עלילותיהם של עוזבי קיבוץ הנוטשים לעיר תל אביב ( כפי שעשה אהרון מגד עצמו כאשר זה עוד לא היה כל כך אופנתי ) ספר זה שימש כבסיס למחזה ולסדרת הטלוויזיה הדרמתית הראשונה בשם זה ( הזכורה לכל משיר הנושא של מירי אלוני שליווה אותה ) .

 

צפו בפרק הראשון בסדרה זאת :

ובפרק האחרון :

מגד גם עסק רבות בדרמה: במחזות כמו "איי ליק מייק " ( 1955) מחזה על חיי הקיבוץ שהוסרט. ב-1958 והפך למחזמר ב-1968 .

צפו בשיר מהמחזמר "אי לייק מייק"

 

 

 

 

הוא גם כתב מחזה בשם "פשיטה בכפר " שהפך  למחזמר מפורסם בשם "חמש חמש ( עם שירים של נעמי שמר  ומוזיקה של יוחנן זרעי ) " על פלוגת חיילים שמגיעה לקיבוץ ומתאהבת בבנותיו שהפך לסרט מוזיקלי מצליח.

הוא העלה על הבמה מחזה מפורסם על חיי הצנחנית חנה סנש  שאותה היכיר אישית ושעל פי הדיווחים היא כל הנראה גילתה בו עיניין רומנטי בחייה. עוד מחזות ידועים שלו כללו את "בראשית " ( 1962) סיפור אדם וחווה מוצג בצורה סטירית שזכה להצלחה רבה , לא פחות מ233 הצגות בתיאטרון הבימה אחד ההצגות המצליחות ביותר של התיאטרון לדורותיו והמצלחה ביותר של מגד עצמו , וגם הוסרט לטלויזיה אם כי מגד סירב לאשר את הגירסה הטלוויזיונית שלא נשאה חן בעיניו שנגנזה למעשה וירדה לטימיון.

הצגה בעלת רקע תנכי נוסף הייתה "העונה הבוערת " ( 1967 ) גירסה מודרנית של סיפור איוב, שהיא בעצם אלגוריה על ניצולי השואה ששכחו אתה אסון שקרה להם מהר מידי. אך מחזה זה כבר לא זכה בהצלחה של "בראשית" אולי בגלל נושאו הכבד מדי בהשוואה.
עוד דרמה קצרה ומרשימה מאוד שחיבר וששודרה לבסוף  כתסכית לרדיו הייתה"ההיסטוריה הסודית של תיאודורה " על חיי קיסרית ביזאנטית ידועה לשימצה. למגד היה עניין מיוחד  בה ובהיסטוריון שלה פרוקופיוס  שכן פרוקופיוס בא במוצאו מהעיר קיסריה שקיבוצו של מגד שכן לידה וגם הקיסרית עצמה ביקרה בה.
לאורך השנים מגד שינה את נושאי הסיפורים שלו מ"ריאליזם סוציאליסטי " לתחומים אחרים.
בקובץ הסיפורים "הבריחה: שלושה מסעות " ( 1962) ניתן למצוא אלמנטים מדעיים בדיוניים שהיו נדירים מאוד בתקופה שבה הופיע . בסיפור "מסע לארץ גומר " על מסע בארץ דיקטטורית דיסטופית בסיגנון ג'ורג' אורול ובסיפור "הבריחה " על ספינת פליטים ממבול שמחריב את העולם.
אולם כתיבה פנטסטית זאת לא נמשכה זמן רב , ומגד עבר לנושא חדש שבו הוא עוסק עד היום בחיי הסופרים והספרות ספרות "ארס פואטית " . אלו הם שורה של רומאנים עוסקים בחיי אנשי "הרפובליקה הספרותית " הסופרים המתרגמים העורכים והמרצים לספרות המוכרים לו היטב, אולי יותר טוב מכל סופר אחר. ואלה נחשבים ( וגם בעיני ) לספריו הטובים ביותר.

אלה כוללים את "החי על המת" ( 1965) סיפורו של ביוגרף שכותב ביוגרפיה על אחד מגיבורי העלייה השלישית, ומגלה שהוא אינו יכול להשלים את הספר בגלל הריחוק שהוא חש מהאיש  שהיה רחוק מאוד מלהיות מושלםבחייו ,ונתבע כתוצאה לדין בידי הוצאת הספרים.  ספר זה נחשב בעיני רוב המבקרים לספרו הטוב ביותר.

 

החיים הקצרים " ( 1972)  מספר על מרצה לספרות שחייה המלודרמטיים ( היא מנהלת רומן אהבים עם סופר מתחיל ובוגדת בבעלה שגם הוא בוגד בה ) הופכים לדומים ליצירות הספרות שהיא מלמדת. זאת בניגוד אירוני  לתזה שלה "על הריאלי והאי ריאלי בספרות "

הספר  "מחברות אביתר " ( 1973) הוא ספרו החביב ביותר עלי ובו הוא נקט בטכניקה חדשה ובלתי ידועה עד אז של סיפור  שכתוב בצורה של מחקר אקדמאי על סופר בדיוני לחלוטין שבמציאות של הספר הוא אחד מהחשובים בסופרים העבריים.

 

הסיפור מבוסס על זכרונות של אדם שהכיר אותו ועוסק במקביל בחקר ספר קבלה.  ספר זה שבו  מגלה מגד ידע רב  בנושאים איזוטריים שונים ,הוא  אחד הטקסטים "המוקומנטריים " ( דהיינו דוקומנטרים בדויים )  הראשונים שהופיעו בעברית . הטקסט המוקומנטרי מלווה  בהערות שוליים אקדמאיות יבשות בידיוניות לחלוטין כמו כל השאר במחקר האקדמאי כביכול.

ספרים נוספים מסוג זה כוללים את "הגמל המעופף ודבשת הזהב" (עם עובד, 1982) על סופר שמוצא את עצמו מסוכסך עם המבקרים .

 

 

"פויגלמן "  ( 1987) על משורר אידיש שמנסה להתאקלם בארץ ולזכות בהכרה על ספר שירים חדש ללא כל הצלחה, וחולם תוך כדי כך על קונספירציה יהודית  כלל עולמית שתציל את העם היהודי.

"נדב ואמו : סיפור לבני הנעורים " ( 1989) עוסק באם לנער שמפרסמת ספר שירה ואת המאמצים הגדולים בהשגת היעד הנכסף פרסום ספר שירה , אם כי היעד הנכסף עוד יותר הכרה כמשוררת נשאר בלתי מושג. .

"געגועים לאולגה ( 1994) עוסק בפקיד פשוט שמחליט יום אחד להיות לסופר ועוזב לשם כך את עבודתו.

יצירה מרשימה ביותר מסוג זה היא "עוול " ( 1996) על עיתונאי שמגלה שפואמה מפורסמת היא למעשה חיקוי ופרודיה על יצירתו הגדולה של משורר שלא הצליח לפרסמה מעולם בגלל התנכלויות של עורך שכתב מאוחר יותר את הפארודיה.

 

 

"פרספונה זוכרת" ( 2000 ) עוסקת בבת של משוררת ידועה שמגלה שאימה חיברה רומן "בידיוני כביכול וחושפני ביותר על חיי המשפחה רומן שהטקסט שלו מובא לצד התגובה של הבת.

 

"עד הערב" ( 2001) עוסק בחייו של ספרן שהוא גם חובב ספרים ישנים שפוטר לפתע מעבודתו.

 

"נקמת יותם( זמורה-ביתן, תשס"ג 2003 ) על מתרגם יצירות קלאסיות שחש שנעשה לו עוול בידי העורכת של ההוצאה ויוצא למסע נקמה אכזרית כנגדה..הפרשיה המתוארת בספר הנ"ל אגב דמתה דמיון מדהים לפרשיה אמיתית שקרתה במציאות זמן לא רב לאחר פירסום הספר שבמהלכה הוכתה בעורכת הילית ישורון בידי אלמוני , והועלתה ההשארה שאולי הספר שימש באיזו צורה כמקור השראה.

 

 

חלוף השנים והזקנה לא פגעו בפוריותו, נהפוך הוא , בשנים האחרונות הוא מפרסם ספר מידי שנה או אף יותר ,תוצרת וכמות ספרותית שהיא מרשימה מאוד לסופר שהחל את פעילותו כבר לפני יותר מ-60 שנה.

ספרים מרשימים שפירסם בשנים האחרונות שאינם קשורים דווקא לעולם הספרות כוללים את "יום האור של ענת" ( 1992) שבו תיאוריות איזוטריות מעולם פיזיקת הקוואנטום משולבות בתיאוריות קבליות שונות משתלטים על חיי כמה מהדמויות.

ו"דודאים מן הארץ הקדושה" ( 1998) ספר יוצא דופן ביצירתו רומן היסטורי המתאר את מסעה של אריסטוקרטית בריטית לארץ ישראל בראשית המאה העשרים ומפגשיה שם עם אישים ידועים שונים כמו אהרון אהרונסון ורבים אחרים .

לאחרונה פורסמו שמועות ( שהתברר שהן  נכונות ) שהוא פירסם ספר בשם בדוי "מיליזילדה היפה:רומנסה תל אביבית " . סיפורה של סטודנטית לספרות ימי הביניים שהופכת לנערת ליוי ומסתבכת במזימות פוליטיות שונות "עוד פרודיה על עולם הספרות ועל ספרי "הספרות הקלה". .

אובססיה לעולם הקדום

בספרו החדש "ירחי הדבש של פרופסור לונץ" הוא ממשיך מגמה שהחלה אצלו בתקופה מאוחרת יחסית , רק לפני כשלושים שנה בספרים כמו העטלף " (1975 ) על מומר לנצרות בשנות הארבעים והחמישים שחולם להקים את מלכות ישראל הגדולה מחדש.

."יום האור של ענת"  ( 1992) גם הוא עוסק  בתיאור תיאוריות אזוטריות המשתלטות על חיי הדמויות בסיפור ומעוותות אותן לחלוטין . אך אם בספריו הקודמים נושא זה היה רק אלמנט סטירי משני בסיפור הרי ב"ירחי הדבש של פרופסור לונץ" זהו כבר הנושא מרכזי שהכל סובב סביבו , והתיאוריות והרעיונות האלו עם כל מוזרותן וזרותן הן שיקוף אמיתי של חיי הדמויות ,משפיעים עליהם ומושפעים מהם בקשר שאין לנתקו .
במרכז הספר עומד פרופסור לונץ היסטוריון חוקר תרבויות המזרח הקדום קשיש אקסצנטרי בן 73 שפיתח תיאוריה  על חיי העם הקדום והבלתי ידוע לרוב האנשים שאינם חוקרי המזרח הקדום . הפרופסור עוסק בתולדות עם האמורים  שלדעתו  מהם יצא אברהם אבינו וכתוצאה הם אבות העברים והעם היהודי. במהלך הסיפור הקורא מקבל מידע מפורט על חיי ותולדות עם זה שמראה שמגד ככל הנראה ניהל מחקר מפורט כהכנה לספר.

לכאורה תולדות האמורים הן דבר אזוטרי ורחוק מאין כמוהו מהקורא הממוצע בראשית המאה ה-21 אולם לתיאוריות של הפרופסור הזקן יש כמה משמעויות החורגות מעבר למחקר האקדמאי הטהור, שכן בעיניו החיבור של העם היהודי המודרני עם העם האמורי הקדום אמור להוות מטאפורה לדרך שבה יכול העם היהודי הנוכחי שתש כוחו להחזיר לעצמו את נעוריו את נעוריו על ידי חזרה ל"דרכי האמורי ".
ולא רק העם היהודי יוכל להחזיר לעצמו את נעוריו אלא גם הפרופסור הזקן והיבש עצמו שלזעמו שהרב של עוזרו הצעיר והמשעמם המספר את הסיפור מתחתן לתדהמת הכל עם סטודנטית יפה ונמרצת שמוקסמת מהתיאוריות המוזרות . הסטודנטית היא לא במקרה בת העדה הכורדית שהפרופסור שיכול להיות סבה רואה בה כבעלת קשרים מיוחדים לאמורים הקדומים ( מה שבהחלט יכול להיות אבל באותה מידה זה גם אפשרי לכל עם מזרח תיכוני אחר ) .הסטודנטית היפה והמקסימה מכשפת את הפרופסור מביאה לגירושיו מאישתו מזה שנים רבות והשניים מנהלים קשר נישואין מושלם לכאורה מודל לצעירים ולזקנים.
אבל הקשר הבלתי אפשרי מתנפץ לבסוף במקביל עם ניפוץ התיאוריות המחוכמות של פרופסור לונץ בהתקפה ארסית של קולגה אנטי ציוני, הקשר מסתבר נח על כרעי תרנגולת : דהיינו אפשרות קיומן של התיאוריות על "אבותינו " האמוריים ,ואם אלה לא יכולות להתקיים אז גם הקשר בין הפרופסור הזקן והצעירה היפה גם הוא ימיו קצרים.

גם לקוראים שרגילים לקרוא על סיבות שונות ומשונות לקיום ולחיסול יחסים זוגיים פרשיה זאת נראית כמוזרה במיוחד , ובכל זאת מגד מצליח להלך קסם על הקורא על ידי השילוב של הסיפור העדין והעצוב מאוד של הקשר המוזר ( המתואר בידי עד עויין במיוחד) וכל המידע הביזארי אך המעניין כשלעצמו על תרבות קדומה כאשר איך שהוא השניים משקפים זה את זה. .
הספר עצמו נקרא כשריד מתקופה רחוקה כאשר התיאוריות של ארכיאולוגים כמו יגאל ידין נראו כאישור על זכותנו לשבת בארץ הזאת והארכיאולוגים האלה הפכו לגיבורי תרבות והרצאותיהם וספריהם זכו לפרסום עצום ולתשומת לב של מאות אלפים. היום למרבית הצער יש ירידה עצומה בעניין הציבורי בהיסטוריה הקדומה וניתן לראות בסיפור זה על הפרופסור הקשיש שמחפש עדנה לעת בלותו בין הרבה דברים אחרים גם כאלגוריה על מצב העניין בתחומים כמו חקר ההיסטוריה הקדומה והארכיאולוגיה כולו.

אמורים קדומים.

קישורים רלבנטיים על אהרון מגד

פרק מירחי הדבש של פרופסור לונץ

ירח הדבש של פרופסור לונץ 

קורות חיים של אהרון מגד חתן פרס ישראל

אהרון מגד בויקיפדיה

אהרון מגד בלקסיקון הסופרים

אהרון מגד במכון לתרגום ספרות עברית 
אהרון מגד באנציקלופדיה הוירטואלית היהודית 

אהרון מגד בפרוייקט בן יהודה 

 

אהרון מגד על התרבות החילונית

אהרון מגד על העברית ברשות הרבים 

אהרון מגד על ההבדל בין סופרים ועיתונאים

אהרון מגד תוקף את השמאל

אהרון מגד על הקרב על תל פאחר במלחמת ששת הימים 

ביקורת של נעמה כרמי על ד"דודאים מן הארץ הקדושה "

ביקורת על "נקמת יותם" 

האם "נקמת יותם "שימש מקור השראה לפשע במציאות ? 

 

 

נימוקים לזכיה בפרס ישראל

סערה בביצה הספרותית סביב אהרון מגד
המשך הסערה

מיליזלדה היפה רומן מאת אהרון מגד תחת שם בדוי
האם מאיר גירונדי הוא אהרון מגד?

 

ההיסטוריה הסודית של תאודורה : תסכית רדיו של מגד

עוד על תסכית הרדיו של מגד

"חדווה ושלומיק" סדרת הטלוויזיה

 

הסרט "איי לייק מייק"

 

הסרט "חמש חמש ""

"שלושה מהם "קובץ רומנים ישנים של אהרון מגד

 

מירב יודילביץ' מראיינת את אהרון מגד

אמציה שיינפלד על "שלושה מהם " קובץ רומנים ותיקים של מגד

דן לחמן על "שלושה מהם "

קישורים על העם האמורי
עם האמורים הקדמון

 

האמורים במחקר

 

האמורים בתנ"ך

 

מי היו האמורים ?

 

 

אלי אשד על אהרון מגד חנה סנש והמעבר מהמרכז אל השוליים 

צרויה שלו והספר "תרה"

 

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מספר 666   ביום אוגוסט 21, 2005 בשעה 6:25 am

  כלתו של אהרון מגד פירסמה לאחרונה ספר שהפך לרב מכר "תרה מעניין ש"תרה" מזכיר בנושאו מאוד את ספר של החותן אהרון מגד "ירחי הדבש של פרופסור לונץ"ן הסתם נכתב בערך באותו פרק זמן וגם הוא עוסק במערכת יחסים בין זוג חוקרי תרבויות עתיקות שמשתקף בתקופה הקדומה ובעם הקדום שאותו הם חוקרים . האם יש כאן מיקריות ? קשה להאמין שאהרון מגד וצרויה שלו לא היו מודעים כל אחד למה שבן המשפחה עושה ניתן לנחש שאחד מהם נתן השראה לשני אבל כמובן כל אחד מהם יצר את הנושא בדרכו המקורית .ואישית אני מעדיף בהרבה את דרך הטיפול של מגד בנושא הזהה מאשר זה של שלו.
  עוד על צרויה שלו ו"תרה " ראו
  התפרצות הר געש קדומה כסמל לתהליך גירושין

  http://www.notes.co.il/eshed/13092.asp .

 • מספר 666   ביום ספטמבר 14, 2006 בשעה 11:10 pm

  אחוזת בית הוציאה כעת לאור שלושה רומנים ותיקים של מגד בכרך אחד ויש לקוות שנוספים יצאו בעתיד. השלישיה הזאת כוללת את "החי על המת " ואת "מחברות אביתר " שאני מחשיב כשניים מהרומנים הטובים ביותר של מגד (על השלישי "על עצים ואבנים הייתי מוותר")
  יש עליהם כאן :

 • מתי כוכבי   ביום אוגוסט 24, 2014 בשעה 3:19 am

  A lot of thought and thinking has to go behind it and we should opt for something that is
  well and truly safe and foolproof to say the least. We also added features such
  as glass break detectors, carbon monoxide and fire detectors, door
  and window contacts, and cellular backup. Alarm systems are a popular and effective measure.

טרקבאקים

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: