אילו היה הסוכן הישראלי אלי כהן הופך לשר ההגנה בסוריה : לוחם הסתר אלי כהן וגילגוליו בספרים ובמדיה.

פסלו של אלי כהן  והכתובת לידו במרכז למורשת המודיעין בגלילות.

אלי כהן הוא הסוכן  החשאי הישראלי היחיד שזכה שפסל יוקם לזכרו. 

המקדימון לסדרה על אלי כהן בכיכובו של סאשה ברון כהן  

בעקבות הסדרה הטלויזיונית על המרגל הישראלי בסוריה אלי כהן בכיכובו של סאשה בארון כהן  שריתקה אותי כמובן הנה רשימה משלי על אלי כהן שקראתי רבים מהספרים שהופיעו עליו ( ורשימה מלאה שלהם יש בהמשך ).

ביקורת שלי על הסדרה "אלי " בכיכובו של סשה ברון כהן תמצאו ב"יקום תרבות " כאן. 

"אלי כהן הגיבור הטלויזיוני"

אחד הדברים שאני מהרהר עליהם  הוא:  האם בסצינריו של מציאות חלופית אלי כהן.שאילולא נתפס היה כנראה נהפך לשר בממשלת סוריה היה יכול להגיע שם לדרגת ראש ממשלה?או לנשיא?

זה בהנחה שאלי כהן אכן הצליח להתקרב לבכירים ביותר במשטר הסורי ועל כך יש ,לחלוטין מטבע הדברים ,טענות סותרות בצד הישראלי ( שפירסם הרבה ספרים על אלי כהן ) ובצד הסורי  ( ששם כמסתבר פורסם עליו מעט מאוד מסיבות מובנות ).

בכל אופן מי שהיה לכאורה לפחות האיש החזק בסוריה באותו הזמן אמין אל חאפז נשיא סוריה ,אישר בראיון שנתן ב-2001 שאכן הוא הכיר את אלי כהן.

אלי כהן לצד בכירי משטר הבעת בסוריה.

בספרים שפורסמו על אלי כהן בצד הישראלי ניטען שהייתה בינם הכרות הדוקה ושאלי כהן היכיר את אל אמין עוד בארגנטינה לפני שזה הפך להיות דמות בולטת בסוריה.נראה שאלי כהן הפך להיות ידיד ו"ומוציא ומביא " עבור אמין אל חאפז כמו לגבי אנשים אחרים בצמרת מפלגת הבעאת ששלטה בסוריה.

מי בדיוק  היו האנשים האלו בצמרת מפלגת " הבעת "שאותם היכיר אז אלי כהן זאת שאלה גדולה מאוד.

באחד המקורות הישראליים זה של אורי דן וישיעיהו בן פורת "המרגל שבא מישראל " ( ראו ברשימה למטה) נטען שחאפז אל אמין שקל למנות את  "כאמל אמין ת'אבת " הלא הוא אלי כהן לשר. 

שר ההגנה אולי?

 לכאורה מאוד מאוד לא סביר.  לכאורה לפחות אנשי הצבא  שבאמת שלטו בסוריה לא היו מסכימים לכך ומבחינת המפעילים הישראליים זה היה רק מסכן את משימתו של אלי כהן מכיוון שהיה מציב אותו  יותר מידי באור הזרקורים.

מצד שני אם הייתה מחשבה כזאת   אצל נשיא סוריה אולי הרעיון היה שמישהו מבחוץ כמו  כאמל אמין ת'אבת דווקא הוא המתאים להיות במישרה רגישה כמו שר ההגנה  ששם  בתור "בובה " חסרת חשיבות חסרת שאיפות לא ידרוך על כפות רגליו של אף אחד מהשליטים האמיתיים צאלאח אל ג'אדיד וחאפז אל אסד , ויניח להם לנהל את העניינים ללא הפרעה. שהרי אם מישהו מהצבא היה מתמנה לתפקיד שר ההגנה הוא היה חשוד כמי שינסה לנצל את הכוח שבידיו להשתלט על סוריה ( כפי שאכן קרה לימים עם חאפז אל אסד  שניצל את משרתו זאת  כדי לסלק את שותפיו להנהגה). 

חשבו על מה שיכול היה אלי כהן לגלות ולחשוף אם היה מתמנה לשר ההגנה הסורי אפילו כשר "בובה" בידי צאלאח ג'אדיד וחאפז אל אסד המנהיגים האמיתיים. 

 

אלי כהן  ( במרכז) בפסגת הגולן   ( או לפי גרסה אחרת בגבול סוריה תורכיה וקשה להכריע בעניין )עם שני קצינים סוריים בכירים בהם חברו מעזי זהר-דין ( משמאל ) אחיינו של הרמטכ"ל הסורי עבד אל -כרים  זאהר אל-דיi , והיתאם  א קוטוב ( מימין )  תמונה זאת היא הוכחה למעמד שממנו נהנה כהן בצמרת הסורית מאחר שלאזרח הסורי הממוצע אסור היה להגיע למקומות אלו.  

הסיפור שמאחורי הצילום שלמעלה של אלי כהן ומעזי זהר-דין (. באלבום קומיקס מאת ג'קי ירחי "לוחם 88:סיפורו של אלי כהן -המרגל מדמשק".( ירושלים : ספריית בית אל, תשע"ז 2017)

יכול  בהחלט להיות  גם שאל אמין  והאנשים שמאחוריו ג'אדיד ואסד חשבו על אלי כהן  כשר התעמולה. וזה דווקא סביר משום שאלי כהן היה משדר שידורי תעמולה עבור סוריה לדרום אמריקה  (שדרכם היה מעביר מסרים לישראל  ) והיה בעל ידע וניסיון מוכחים בנושא לא פחות מכל אחד אחר בסוריה. 

 ואם כך אם היה מתמנה אלי כהן לשר האם יכול היה להגיע לדרגת הנהגה אמיתית  בסוריה ?

השאלה מטרידה כנראה את הסורים עצמם.ואני מניח שהיטרידה מאוד את מנהיגיהם ובראשם את חאפז אל אסד.

על פניו לא נראה מצב כזה בשום היסטוריה חלופית אפשרית כי בסוריה שלטו תמיד אנשי צבא רצחניים.

קשה להאמין שג'אדיד ואסד השליטים האמיתיים  והחשדניים מאין כמוהם  ( ומסיבות טובות מאוד )  של סוריה היו נותנים למרגל הישראלי להגיע להנהגה האמיתית.אבל אפשר להעלות על הדעת שבתמיכה מאסיבית  מאחורי הקלעים של ישראל ,עם חלוקת שוחד לכל מי שרק אפשר בהנהגה הסורית כביכול מכיסיו הרחבים  של כאמל אמין ת'אבת אולי זה יכול היה  לקרות במציאות חלופית כלשהיא.

כדאי לזכור שהיו מרגלים קומוניסטיים שהגיעו לדרגות בכירות בגרמניה המערבית.וכמובן בישראל היה את המקרה של ישראל בר מרגל בעל זהות כנראה מפוברקת שהיה מקורב מאוד לחוגי השלטון הבכירים ביותר כולל ראש הממשלה דוד בן גוריון ולפי העדויות ידע על כל דבר שהתרחש במערכת הביטחון  לפני שנתפס.

אז אלי כהן בהחלט לא היה יחיד במינו.

נשאלת השאלה האם יתכן מצב שסוכן חשאי  כמו אלי כהן יוכל להגיע לעמדה שלטונית בכירה? אפילו לשלטון עצמו? ואם כן את מי הוא ישרת את הארץ אותה הוא מנהיג ?או את שולחיו? נזכור השולחים הם בעמדה של סחיטה כלפיו כך שהוא יאלץ לשרת בראש ובראשונה אותם.

 

 

ישנן עדיין תמיהת רבות לגבי פרשת אלי כהן.

למשל איך בדיוק נתפס? 

במשך שנים רבות חשבו שזה משום  שהסורים איכנו את שידוריו עם טכנולוגיה סובייטית מתקדמת ותפסו אותו  "על חם " משדר לישראל.היו תיאוריות שונות כיצד זה קרה. למשל שהשגרירות ההודית התלוננה על כך שהשידורים שלה נפגמים בידי משדר זר באיזור וכך אלי כהן נתפס לגמרי במקרה…אבל נראה שאין זה נכון. 

המצרים טענו  שהם אלו שזיהו את אלי כהן כשביקר במצרים כנציג סורי כיהודי שחי במצרים ודיווחו על כך לסורים שלטענת המצרים לא היו מסוגלים ללכוד את אלי כהן בעצמם.

. נראה שגם זה לא נכון אלא המצאה מצרית כל שהיא. 

תמונה של אלי כהן בגולן  מהספר " האיש שלנו בדמשק". 

 כיום נראה שהוא לא נתפס משדר כלל.אלא שהיה מושא למעקבים בגלל  קשריו עם אנשים שונים  ובהם פושע נאצי  בשם פרנץ רדמאכר שהסתתר בדמשק  פושע שאלי כוהן  עקב אחריו בשביל ישראל.

לגבי אנשים אלו הסורים ידעו שהם עוסקים בריגול עבור מעצמות זרות.וזה מה שעורר את חשדם באלי כהן. 

הסורים אף לא העלו על דעתם עד לאחר הלכידה והחקירה שהוא סוכן ישראלי.הם חשבו שהוא סוכן מצרי או עיראקי. 

 

לכידתו של אלי כהן מבידי אנשי ביטחון סוריים בזמן שהוא משדר לישראל  כפי שתוארה במוזיאון בובות השעווה במגדל שלום בתל אביב בשנות השבעים.  היום נראה שלא כך נלכד.

אלי כהן וחאפז אל אסד 

נושא שבדרך כלל לא עולה הוא הקשר של אחד ממנהיגי סוריה דאז והמנהיג הבלעדי לעתיד חאפז אל אסד לפרשה. .האם הוא היה בין אלו שהחליטו על גורלו של אלי כהן?

אלי כהן בקושי מוזכר פעם אחת בביוגרפיה שאותה כתב על אסד ההיסטוריון הבריטי פטריק סיל בשיתוף פעולה מלא עם נשיא סוריה שהתראיין עבור הספר,משל היה נושא חסר חשיבות בחיי אסד,וזה מן הסתם מה שנשיא סוריה רצה שיחשבו.אבל….

למרות שדבר על כך לא נאמר בביוגרפיות שלו לעתיד סביר להניח שחאפאז אל אסד  היה בין הקובעים ביחד עם עמיתו צאלאח אל  ג'דיד שאלי כהן יוצא להורג.

חאפאז אל אסד במרכז ועמיתו ג'ידיד מימין סוקרים מצעד צבאי.לימים כשהוא מנצל את תפקיד שר ההגנה  אסד הדיח את ג'דיד מהשילטון וכלא אותו עד יומו האחרון.

בראיון שקיים עם פטריק סיל עבור הספר על חייו  אמר אסד בבוז גלוי על מי שהיה אז נשיא סוריה ונחשב מחוצה לה לאיש החזק שבה אמין אל חאפז " " הוא לא היה יכול להזיז אף חייל בלי אישורנו ". 

אז אסד היה אחד המכריעים האמיתיים בעניין, והם הכריעו שאלי כהן חייב למות. 

 וזאת למרות שסוריה הפסידה הרבה מכך. 

ישראל הייתה מוכנה לשלם הרבה בכסף  ובתרופות יקרות ובשחרור סוכנים סוריים כלואים אצלה עבור חייו של אלי כהן.

וכפי שנחשף לימים אפילו במידע  סודי ביותר על הפיכה שתוכננה כנגד המשטר הבעתיסטי .

המשטר בראשות ג'אדיד ואסד סירב לכל ההצעות האלו והעדיף לראות את אלי כהן תלוי.

אולי זה היה משום שג'אדיד ואסד  חשו עצמם מאויימים אישית  בידי מה שאלי כהן היה עלול לחשוף? 

 

תמונות מהרומן הביוגראפי של אלי בן חנן על אלי כהן. הספר תורגם ממש במקביל פרסומו לכמה שפות שונות ובהן יידיש.

הדיווחים בעיתונים הישראליים על הוצאתו להורג של אלי כהן. 

בסופו של דבר אסד סילק את עמיתו ג'אדיד מהשלטון הפך לשליט היחיד וסירב מאז לדון בהחזרת עצמותיו של כהן לישראל למרות שהוצעו לו כספים רבים.

אולי היה אלי כהן בקשרים  הדוקים ביותר גם עם  חאפז אל אסד וסיפק לו שירותים ודברים שונים , ואסד  רצה להסתיר זאת כל חייו ?

זאת שאלה שכדאי לחקור אותה לדעתי.

הנצחתו של אלי כהן 

בול עם דמותו של אלי כהן 

בני משפחתו של אלי כהן חשים שאלי לא הונצח מספיק.וזועמים מאוד בגלל זה. 

בכל אופן הוא הונצח יותר מכל סוכן חשאי ישראל אחר להוציא חנה סנש.

בבולים ובמדליות וברחובות ומקומות שנקראו על שמו בפסלים ובאנדרטאות כולל פסל במרכז  למורשת המודיעין בצומת גלילות. בחוברות לימוד ובתוכניות לבתי ספר ביצירות של ספרות יפה שהתבססו על סיפור חייו בספרי ילדים ובאלבום קומיקס,בסרטים ובעת בסדרת טלווזיה. 

 

מטבע לזכרו של אלי כהן. מהצד השני ציור האריה  שנמצא בחפירות תל מגידו כנראה מהמאה השמינית לפה"ס.

 

מדליה רשמית עם דמותו של אלי כהן

ישנו שביל על שמו של אלי כהן  ברמת הגולן שבו יש  כמה אנדרטאות שונות  שמנציחות  את אלי כהן  שהלך בו ואף את בני משפחתו.( תופעה יחידה במינה למיטב ידיעתי בתחום ההנצחה בישראל ).

ראו תיאור מפורט של השביל וההנצחות המגוונות שבו לאלי כהן  בתחנות שונות כאן.

 

 

אנדרטה לזכרו של אלי כהן בשביל אלי כהן ברמת הגולן 

פסל של אישתו של אלי כהן נדיה וילדיו מחכים לו בשביל אלי כהן ברמת הגולן.

 

בשלב מסויים בשנת 1967 פורסמו עליו בכמה שפות כמה ספרים בבת אחת מהם יצירות בדיוניות בבירור.

ספר כיס ,אחד מכמה שפורסמו ממש  במקביל על אלי כהן בשפות שונות ,  בהוצאת ספרי כיס ( ע.נרקיס ) כנראה בבקשה "מלמעלה ". 

הספר המצליח ביותר על אלי כהן ,יצירה בדיונית שפורסמה במהדורות רבות ובשפות שונות.

לדעתי יש מקום לחשוב  ששיטפון הספרים האלו לא היה פרי החלטה ספונטנית של המחברים  שפתאום החליטו שיש מקום לכתוב ( עוד ) ספר על חייו וגבורתו של אלי כהן ממש במקביל זה עם זה , אלא שמאחורי ספרים אלו עמדה "הוראה מלמעלה" מחוגי המוסד הבכירים  שפנו לכותבים שונים שהיה להם קשר עם מערכות הביטחון ועם הוצאות הספרים  ודאגו להנצחה בדרך זאת של אלי כהן.והספרים פורסמו בשפות שונות , כולל ביידיש ובערבית. שוב בהוראה מלמעלה.

מדוע סוכנים חשאיים אחרים כמו באופן ספציפי מאיר בינט שמצא את מותו בכלא המצרי לא הונצחו בצורה כזאת כפי ששואלים עד היום בני משפחתו הזועמים  של מאיר בינט?

בני המשפחה הרגישו ומרגישים שגורמים בכירים במוסד העדיפו להשכיח את זכרו של מאיר בינט. ואחרת היה מונצח בדיוק כמו אלי כהן. 

לדעתי הם צודקים.

התשובה  להבדלים  בהנצחה של השניים קשורה בבירור לדרך מותו של אלי כהן.

הוא מת בגבורה לאחר עינויים בצורה הפומבית ביותר האפשרית בתליה ,ומשום כך אפשר היה ונראה צורך מן הסתם להציג אותו ואת חייו בצורה הדרמטית ביותר האפשרית מאחר שהסורים עצמם  כבר החלו לעשות זאת.

אי אפשר היה,למרבית הצער , לעשות זאת עם מאיר בינט שהתאבד בכלאו. ומשום כך לא יכול היה להיות מוצג כגיבור.

סיפור חייו ומותו של אלי כהן נשאר שנוי ביותר במחלוקת עד היום גם בגלל ההופעות התקשורתיות של סוכן חשאי לשעבר בשם מסעוד בוטון  שטען שגם הוא שהה בסוריה תקופה ארוכה והוא זה שהכין את התיעוד המזוייף והזהות המזוייפת   של כאמל אמין ת'אבת .

לימים  ( כעבור שנים רבות ) טען  בוטון שהוא הזהיר את מפעילו יוסקה יריב  ( שהיה מפעילו  של אלי כהן ) מהשימוש בזהות זאת מחשש שתיחשף ללא שימוש נכון בה.אבל התעלמו מהזהרותיו.

הוא סולק מאז מהיחידה כנראה בגלל טענות שלא תיפקד כהלכה  ועזב את ישראל ממורמר.בסוף חייו רואיין על טענותיו אלו ולאחר מותו פורסם ספר זכרונות שלו בנושא שבו תקף את המפעיל של אלי כהן והאשים אותו באחריות למותו של כהן. 

מפעילו  של אלי כהן ,יוסקה יריב , ענה לטענותיו של בוטון במאמר שפורסם על הנושא  של יוסף  ארגמן"אלי כהן ,:מבט מבפנים " -מפעילי המרגל ומדריכיו מדברים "  בספר מלחמת הצללים:   25 פרשיות מודיעין וביטחון בישראל הסיפור המלא "

שם הוסבר שבוטון  היה סוכן כושל ששהה בסוריה רק כמה ימים ורוב זמנו שהה בלבנון.ואף לא היה לו כל קשר לזהות הבדויה של כאמל אמין ת'אבת שלטענתו הוא היה זה שהמציא אותה..

לדעת אנשי המוסד זה  היה שקר שהוא המציא לאחר הוצאתו להורג של אלי כהן. במאמר נרמז בבירור שמסעוד בוטון היה שקרן פתולוגי   ולא היה לו כל קשר מיוחד עם אלי כהן.

 לאחר שקראתי את גירסת יוסף ארגמן  מספר ב-2007 ואת גרסת בוטון בספר שפורסם כמה שנים מכן  ב-2012 ( שבו  אין שום התיחסויות לטענות במאמרו של ארגמן  שלגביהם מן הראוי היה שבוטון יגיב נקודה אחרי נקודה ) היגעתי למסקנה שהגירסה הרשמית של אנשי "המוסד" היא המשכנעת יותר.

אמנם נראה שבני משפחתו של אלי כהן נוטים לקבל את טענותיו של בוטון  אבל לא נראה שהעובדות תומכות בכך.

עם זאת אין ספק שהשאלות לגבי פרשת אלי כהן נשארו היום כפי שהיו ולדעתי הן נובעות מהסיבה שהקשרים של אלי כהן בסוריה היו נרחבים יותר ממה שידוע וכללו גם את חאפז אסד לימים נשיא  סוריה,ובגלל שהייתה אפשרות סבירה שאלי כהן היה היה מגיע לדרגת הנהגה בסוריה ואז  ייתכן שההיסטוריה של המזרח התיכון הייתה משתנה. 

אלי כהן בונה  חופשי גאה הפך לסמל של מסדר בנייה חופשית שהקים לשכה על שמו.

נספח: רשימת ספרים וצירות ספרות בעברית על אלי כהן 

נפתח ביצירה הספרותית המרשימה ביותר על אלי כהן ,ועל מאיר בינט בעברית המקאמה של חיים חפר שפורסמה בעיתון "ידיעות אחרונות " ב-18.4.1968

לוחמי הסתר, מאת חיים חפר, 18.4.1968

 

בַּסֵּתֶר, בַּסֵּתֶר, הֵם עוֹשִׂים אֶת מְלַאכְתָּם. וְלִפְעָמִים אֵין אָנוּ יוֹדְעִים אֶת חַיֵיהֶם וְלִפְעָמִים אֵין יוֹדְעִים אֶת מוֹתָם. וַאֲנַחְנוּ שׁוֹמְעִים עַל כִּישְׁלוֹנוֹתֵיהֶם יוֹתֵר מֵאֲשֶׁר עַל מַעֲשֵׂי גְבוּרָתָם. אֲבָל מֵעֵבֶר לַגְבוּלוֹת וְלַמֶרְחָק אֲנַחְנוּ מַרְגִישִׁים אוֹתָם. אֲנַחְנוּ חָשִׁים אֶת אֶצְבְּעוֹתֵיהֶם בְּרַחֲפָן. עַל מַפְתֵחַ הַמַּשְׁדֵר בְּאוֹתִיוֹת הַצוֹפָן. אֲנַחְנוּ חָשִׁים אֶת עֵינֵיהֶם הַסּוֹקְרוֹת וּבוֹחֲנוֹת. אֶת מַחְשַׁבְתָם הַמְּצָרֶפֶת דִּינִים וְחֶשְׁבּוֹנוֹת. אֲנַחְנוּ חָשִׁים אֵיךְ לִיבָּם נָע כִּמְטֻטֶלֶת. לְמַרְאֵה אִישׁ בְּמַדִים עוֹמֵד בַּדֶלֶת. אֲנַחְנוּ חָשִׁים אֶת הָרֶמֶז הַנִּתָּן, אֶת הַחִיוּךְ הַמְּבֻיָם. אֶת הַפְּגִישׁוֹת הַחֲטוּפוֹת בְּמָקוֹם מְסֻיָם. אֲנַחְנוּ חָשִׁים אִתָּם אֶת רִגְעֵי הַמֶּתַח וְהַסַּכָּנָה. וְנִזְהָרִים אִתָּם מִפְּנֵי הַמַּלְכֹּדֶת שֶׁהֻטְמְנָה. וַאֲנַחְנוּ עוֹבְרִים אִתָּם בַּלַיְלָה אֶת דֶּרֶךְ הַחֲלוֹמוֹת הָאַכְזָרִית. אֲשֶׁר מֻתָּר לַחֲלֹם בָּהּ הַכֹּל – אֲבָל לֹא בְּעִבְרִית. אֲנַחְנוּ הוֹלְכִים אִתָּם בְּאֶרֶץ אוֹיֵב הַזְּרוּעָה מוֹקְשִׁים בְּכָל שְׁבִילֶיהָ וְהֵם מְשָׁרְתִים שָׁם אֶת מוֹלַדְתָּם דַּוְקָא בְּהִתְנַכְּרָם אֵלֶיהָ לוֹחֲמֵי הַסֵּתֶר, אַנְשֵׁי הַסּוֹד וְהַסַּכָּנָה. הַחַיָּלִים הַנִּלְחָמִים כָּל יוֹם, כָּל הַשָּׁנָה. בְּלַחַשׁ בְּלַחַשׁ הֵם דּוֹבְרִים אֵלֵינוּ מִבָּתֵּי הָאֲסוּרִים. מִן הַצִּינוֹק הָאָפֵל וּמֵאוֹר זַרְקוֹרֵי הַחוֹקְרִים. מִצִּלוֹ שֶׁל הַחֶבֶל וּמֵאֵימַת הַתָּאִים הַמְּסֻגָרִים. הֵם דּוֹבְרִים אֵלֵינוּ כְּמוֹ בִּתְּפִלָה הַנֶּאֱמֶרֶת בְּכַוָּנָה. שְׁנָתַיִם, עֶשֶׂר, אַרְבַּע-עֶשְׂרֵה שָׁנָה. וְכָל שָׁנָה הִיא חֳדָשִׁים, שָׁבוּעוֹת וְיָמִים. וְשָׁעוֹת שֶׁל צִפִּיָה הַמְּהַלֶכֶת אֵימִים. וְכָל אוֹתָהּ עֵת הֵם מַקְרִיבִים לָנוּ בְּהֶסְתֵּר. אֶת שְׁנוֹת חַיֵיהֶם הַיָפוֹת בְּיוֹתֵר.

 

 

אַךְ גַּם כְשֶׁהֵם נוֹתְנִים לָנוּ אֶת שְׁנוֹתֵיהֶם כְּשַׁי. הֵם לֹא אוֹמְרִים זֹאת בְּקוֹל רָם, גַם לֹא לוֹחֲשִׁים זֹאת בַּחֲשַׁאי. הֵם עוֹשִׂים זֹאת בְּאֵלֶם חָזָק וְכוֹאֵב. וּבִשְׁתִיקָה מְמֻשְׁמַעַת הַקּוֹרַעַת אֶת הַלֵּב. אַךְ אוֹתָן שָׁנִים מֵתוֹת, אוֹתָן שָׁנִים אֲרֻכּוֹת. שׁוֹאֲגוֹת אֵלֵינוּ יוֹתֵר מִכָּל הַצְּעָקוֹת. וְהֵן מִתְמַזְגוֹת לְאֶחָד בִּקְרִיאוֹת הַצָהֳלָה. שֶׁל רִאשׁוֹנֵי הַלּוֹחֲמִים אֲשֶׁר הִגִּיעוּ לַתְּעָלָה. וְהֵן נִשָּׂאוֹת בַּאֲוִיר וְנִשָּׂאוֹת עַל פְּנֵי הַמַּיִם. וְהֵן פּוֹרְצוֹת אֶל הַגּוֹלָן וְהֵן בְּשַׁעֲרֵי יְרוּשָׁלַיִם. הָעָם הַזֶּה הָיָה רוֹצֶה לוֹמַר תּוֹדָה. לְלוֹחֲמֵי הַסֵּתֶר וּלְאַנְשֵׁי הַסּוֹד וְהַחִידָה. וּלְהוֹסִיף אוּלַי אֵיזוֹ מִלַת חִבָּה נִלְבֶּבֶת. הָעָם הָיָה וַדַּאי רוֹצֶה – אִלוּ יָדַע הוּא אֶת הַכְּתֹבֶת.

 

 

 

תקליטון שבו מקריאה השחקנית חנה מרון את המקאמה "לוחמי הסתר" הופץ בקרב אנשי השירותים החשאיים  בלבד. 

אלי כוהן בזרועותיה של אלת החרות .ציור מרסל ינקו מתוך מסדר הלוחמים הוצאת עמיקם 1968 

ספרים על המרגל אלי כהן

אריה חשביה, "אלי כהן –ואלה שקדמו  לו "  פרק בספר   ריגול :   אנציקלופדיה של ריגול ומרגלים  ע' 308-313/    תל אביב :   לדורי,  תשכ"ו,  1966.

גבריאל שטרסמן "כאמל אמין הדמשקאי " ‫   מעלות לוחמים :   עשרים ושלשה פרקי גבורה /בעריכת משה בן שאול    תל אביב : הדר,   תשכ"ז.1967

‫ משפטים ועלילות דם :משפטי ראווה ועלילות דם נגד יהודים /ערך והתקין: מנחם הכהן.תל אביב : משרד הבטחון, תשכ"ז 1967.


גימל  דניאל ( אולי שם בדוי  ) סוכן ישראלי בדמשק :   חייו, קורותיו ופעולותיו של אלי כהן /    תל אביב :   ע. נרקיס,   [תשכ"ז] 1967.


Deutsch, László    Damaszkuszi kuldetes :   Eli Cohen elete es halala /    Tel-Aviv :   Hadash,   1968.

 

  Zwy Aldouby & Jerrold Ballinger

     The shattered silence :the Eli Cohen affair New York : Lancer Books, c1971.     

זהו הספר הפרטני והמקיף ביותר על אלי כהן .ונראה ש/המחברים קיבלו עבורו שיתוף פעולה מלא מ"המוסד" יותר מכל מחברי ספר אחר על אלי כהן. 

הספר תורגם  לפורטוגזית  בברזיל  :

O espião de Damasco 😮 caso de Eli Cohen /Zwy Aldouby e Jerrold Ballinger ; tradução de J.A. Fortes.

 

 Michael  Bar-Zohar,-    Viata eroica a lui Eli Cohen.    Iafo :   Editura 'Cultura',   [1967].

 

 L’Espion qui venait d’Israel, :l’affaire Elie Cohen /[par] Ben Dan.

  par Lydia Blicher.  1971ישעיהו בן –פורת ואורי דן המרגל שבא מישראל :   פרשת אלי כהן /  מצרפתית צפוני
שמורון  רמת-גן : מסדה, 1968

 

הספר תורגם לאנגלית :

 

ולגרמנית: 

Richard  Deacon The million Dollar spy pp 78-91 in    The Israeli secret service    London :   H. Hamilton,   [1977]

, Dennis Eisenberg  Uri Dan, Eli Landau  "Eli Cohen  Master spy

   The Mossad inside stories :   Israel's secret intelligence service /    New York ; London :   Paddington,   1978 

  

The spymasters of Israel       Stewart.  Steven

 

New York : Macmillan, c1980.

 Jacques, Mercier,1921-    Eli Cohen, le combattant de Damas /    Paris :   R. Laffont,   1982שמואל שגב בודד בדמשק :   [חייו ומותו של המרגל הישראלי אלי כהן : גילויים
חדשים] /1986  

  

מהדורה מעודכנת   ירושלים : כתר, 2012.

     

מיכאל בר –זוהר  ספר המופת :   אנשי מופת ומעש בישראל /   [תל-אביב] : משרד
הבטחון – ההוצאה לאור, תשמ"ח.לבנה מושון .    מסע על פני 40 שנה /    ירושלים :   תנועת המורים למען הקרן
הקימת לישראל,   תשמ"ח 1988.
יוסי מלמן ודן רביב  "עמית מעצב מחדש את המוסד" ע' 137-139 בספר  מרגלים לא מושלמים :   סיפורו של המודיעין הישראלי /    תל-אביב :   ספרית מעריב,   1990   תשנ"א.


 רולנד פיין   ":דמשק "  בתוך הספר המוסד /  מאנגלית: גד כהנוב]. ( במקור  1990 )    תל אביב :   אור-עם,   תשנ"א 1991. ע' 68-71

יוסף  ארגמן"אלי כהן ,:מבט מבפנים " -מפעילי המרגל ומדריכיו מדברים " מלחמת הצללים. :   25 פרשיות מודיעין וביטחון בישראל הסיפור המלא /  תל-אביב : משרד הביטחון – ההוצאה לאור, תשס"ח, 2007.ע' 61-84
כולל את התגובה המימסדית המפורטת לספרו של בוטון ראו למטה. 

 

מיכאל בר זוהר וניסים משעל "אני מבקש מאישתי שתסלח לי " אלי כהן נתלה בדמשק  ע' 124-144  פרק בספר " המוסד :   המבצעים הגדולים /   תל-אביב : ידיעות
אחרונות, ספרי חמד, 2010.

אמנון ז'קונט  הפרק "שלוש עלילות שווא" ע' 150-153  בספר מאיר עמית – האיש והמוסד /    תל-אביב :   משכל,   2012.

עם נחמן טפר  אלי כהן – תיק פתוח /   [רעות] : אפי מלצר – מחקר והוצאה לאור,
2017.

אפרים לפיד     לוחמי הסתר :   המודיעין הישראלי – מבט מבפנים עורך רמי טל ראשון לציון : משכל, 2017.

Waleuska Lazo

The Gift of Bravery: The Story of Eli Cohen—Our                               

Hero and Spy

Dream Catcher  2019

ספר ילדים בעקבות סדרת הטלוויזיה. 

הם לא זכו : סוכנים חשאיים שלא זכו לתהילה 

שאול ובר המרגל שהושכח /   תל-אביב : ספרית מעריב, תשע"ב 2012.

על  מאיר בינט עמית של אלי כהן שנתפס ומת בכלא במצרים   גם הוא  שנים לפניו. אבל לא זכה לפרסום כמוהו.

אתר על מאיר בינט

מסעוד בוטון   ורוני שקד מירושלים לדמשק וחזרה :   סוכן המודיעין מעבר לקווים
/   ירושלים : לביא פ. אנטרפרייז, תשע"ב 2012.

סיפורו של  הסוכן שהכין את התיעוד המזויף לסוכן אחר של היחידה, אלי כהן ז"ל.הסוכן שסולק מאז מהיחידה עזב את הארץ ממורמר וכאן סיפורו. 

קראו ראיון עם מסעוד בוטון בנושא כאן :"  אלי כהן מת בגלל מחדל ודרושה וועדת חקירה "

צפו בסרטון על מסעוד בוטון כאן 

 

התשובה הממסדית למסעוד בוטון נמצאת ברשימה של יוסף ארגמן אלי כהן ,:מבט מבפנים " -מפעילי המרגל ומדריכיו מדברים " מלחמת הצללים. :   25 פרשיות מודיעין וביטחון בישראל הסיפור המלא. " שם נקבע שמסעוד בוטון היה שקרן פתולוגי  ששהה רק כמה ימים בסוריה ולא היה לו כל קשר מיוחד עם אלי כהן. מסעוד בוטון אינו מתמודד עם הטענות האלו בספרו שלמעלה. 

 

רמי צינס    מהיסוד למעלה. :   סיפורו הביוגרפי של נתן סלומון, חלוץ, לוחם, מפקד, איש המוסד, התעשייה האווירית ומשרד הביטחון /ישראל נתן ואמיר סלומון 2019 

סיפור חייו של האיש שהכין את אלי כהן לתפקידו כלוחם ה"מוסד".

   
 

 

ספרים בערבית על אלי כהן 

מיתוס אלי כהן 

ספרי לימוד על אלי כהן 

 

אלי בן שאול כהן הי"ד :   רמזים לשעור מחנך /  ליקוט ועריכה: אורי יואל ויוסי אופיר   כפר סילבר :   מפעל ההנצחה כפר סילבר, בית הספר התיכון החקלאי – ע"ש ד"ר א. ה. סילבר,   תשכ"ז 1967


בלפור חקק     אלי כהן :   גיבור בודד בדמשק /ייעוץ אמנון שמוש   חינוך על הפרק   ירושלים :
משרד החינוך התרבות והספורט,   תשנ"ח 1998 .

חוברת לימוד על אלי כהן הי"ד, ערך וכתב בלפור חקק

לוחם הסתר בסוריה : ערכת לימוד של משרד החינוך על אלי כהן 


מירה קורן בודד ב"לוע הארי" :   תהליך התהוות מיתוס הגבורה של אלי כהן בחברה
הישראלית /אוניברסיטת בר אילן — עבודות לתאר שני — המחלקה לתולדות ישראל.
2014שירים  על אלי כהן :

מיכאל דשא שיר לגבור האלמוני הפועל הצעיר לו 40 תשכ"ה ע' 24  

 

פואמה מאת דידי מנוסי 

הי"ד

דידי מנוסי

 לְחֶבֶל הַתּליָה אֵין לֵב,
אוֹתוֹ דָבָר ־ לַתַּלְיָנִים,
עַל כֵּן אִלֵּם הוּא הַכְּאֵב,
אִלֵּם כְּמוֹ הָאֲבָנִים. 

הַרְבֵּה פָּניִם לַמִּלְחָמָה,
לַמִּלְחָמָה הַרְבֵּה פָּניִם,
וְחַיָּלֶיהָ אַלְמוֹנִים
כָּל עוֹד נוֹשְׂאִים הֵם כִּידוֹנִים.
רַק בְּמוֹתָם, רַק בְּמוֹתָם,
מַרְשָׁה הִיא לְגַלּוֹת דְמוּתָם
וּלְעָטְרָם בְּעִטוּרִים וְצִיוּנִים.

 לַמִּלְחָמָה הַרְבֵּה כְּלָלִים,וּמִכֻּלָּם, רַבַּת אֵימָה,
דַוְקָא מִלְהֶמֶת־הַצְּלָלִים.
לְלֹא אַחֲוַת הַלּוֹחֲמִים,לְלֹא עִדּוּד הַיְדִידוּת…
קָשָׁה מִשְּׁאוֹל הַמִּלְחָמָה
הַנֶעֱרֶכֶת בִּבְדִידוּת.
רַק בְּמוֹתָם,
רַק בְּמוֹתָם,
בָּאִים רֵעִים לְהַסְפִּידָם-
וְהֶסְפֵּדָם בִּלְבַד הוּא זֵכֶר וְעֵדוּת.
נָכוֹן, אֶפְשָׁר לִרְדֹף שָׁלוֹם,                                                                                      
אֶפְשָׁר לִרְטֹן אִם הוּא אֵינוֹ,
אֶפְשָׁר עַל הַשָׁלוֹם לַחֲלוֹם
אֶפְשָׁר לִנְאוֹם לְמַעֲנוֹ.
אַךְ בַּמְּצִיאוּת, הַחַיָּלִים,
אֵינָם עוֹסְקִים בְּסִיסְמָאוֹת,

וְיַחֲסָם אֶל הַמִּלִּים
הוּא כְּמוֹ (נֹאמַר) אֶל הַנְבוּאוֹת.
רַק בְּמוֹתָם,
רַק בְּמוֹתָם,
הֵם מַבִּיעִים אֶת דַעְתָּם…
כִּי חַיֵיהֶם הָפְכוּ לְסֵמֶל וּלְאוֹת.
 
לְחֶבֶל הַתְּלִיָה אֵין לֵב,
אוֹתוֹ דָבָר – לַתַּלְיָנִים,
עַל כֵּן אִלֵּם הוּא הַכְּאֵב,
אִלֵּם כְּמוֹ הָאֲבָנִים.
אֲבָל הַצַּעַר הוּא גָלוּי,
וְהוּא אוֹמֵר: לַמְרוֹת הָאֵבֵל,
חָשׁוּב, בְּבַית שֶׁל תָּלוּי,
לִזְכֹּר וּלְדַבֵּר עַל חֶבֶל.                        
ידיעות אחרונות 21.5.1965 

 

פואמה מאת יוסי גמזו 

 

 

דמשק: 18.5.65 – 2:40 לפנות בוקר

יוסי גמזו

לִישׁוֹן, יַלְדָּה שָׁלִי, נוּ, דַי …
לִישׁוֹן בְּשֶׁקֶט.
לִישׁוֹן מַלְאָךְ פָּעוּט שֶׁל אַבָּא נָד וְנַע.
כֵּן, דַּי לִנְסֹעַ, חֲמוּדוֹנֶת … אַתְ צוֹדֶקָת…
אַךְ אֵין סָפֵק בִּתִּי – זוֹ פַּעַם אַחֲרוֹנָה …
 
לִישׁוֹן, קְטַנָה שֶׁלִי. זֶה לָא סוֹרְגֵי הַכֶּלֶא,
זֶה רַק סְרִיגֶיהָ שֶׁל מִטַּת הַתִּינוֹקוֹת
שֶׁלוֹחֲצִים אוֹתָךְ, נִרְעֶשֶׁת וּמְבֹהֶלֶת…
לִישׁוֹן. לִישׁוֹן כְּבָר,
יְתוֹמָה-תוֹך-שְׁתֵי-דַקּוֹת…
 
אַתְ יְרֵאָה?… .
סְתָם חֲלוֹמוֹת! סְתָם רִיק וָהֶבֶל…
עִצְמִי, עִצְמִי אֶת שְׁתֵי עֵינָיךְ. הֵן יָדַעתְ:
שׁוּלֵי-שְׂמִיכָה לְצוַארֵךְ, בִּתִּי…
לֹא חֶבֶל…
וְאֶת רִיסַיִךְ תִּפְקְחַי לְמָחֳרָת….
בְּתַלְתַּלַיִךְ הַגּוֹלְשִׁים לָךְ – הַאֲפִילִי
עַל צְחוֹר מִצְחֵךְ, שֶׁכֹּה הֵיטִיב הַלֵּב לִשְׁמֹר.
אַתְ חֲקוּקָה אֶצְלִי עַל כָּל הַמִיקְרוֹפִילְמִים
וּמְפוּעֲנַחַת לִי בְּכָל צוֹפְנֵי הַ״מוֹרְס"
 
…. אַתְ מְשׁוּנֶנֶת לִי עַל פֶּה, כְּמוֹ כְּתַב-שֶׁל-סֵתֶר
וְאַתְ מוּסְוֵית אֶצְלִי בְּכָל הָאִצְטַבּוֹת…
לִישׁוֹן. לִישׁוֹן יַלְדָּה שָׁלִי. אַתְ כָּל הַיֶּתֶר
הֲרֵי תַּסְפִּיקִי עוֹד לִזְכֹּר שָׁנִים רַבּוֹת…
מֵעַל בַּת-יָם שֶׁלָךְ צִינָה לֵילִית נִפְרֶשֶׁת
וְהַיָּרֵחַ שׁוּב מֵאִיר בְּחַלּוֹנֵךְ
וְכָאן דַּמֶשֶׂק יָפָתִי… וְכָאן דָּם-עֵסֶק…
וְעֵסֶק- דָּם שֶׁל אִינְקְוִיזִיצְיָה בַּת־זְמַנֵּךְ…
 
הַמַּשָּׂאִית עָמְדָה בַּחוּץ …
דְחָפוּנִי פְנִימָה …
הַסּוֹף קָרוֹב כְּבָר, אִם מֻתָּר לְהִתְנַחֵם …
אֲנִי כּוֹתֵב כָּעֵת מִכְתָּב אַחֲרוֹן לְאִמָּא
וּמַעֲבִיר לָהּ נְשִׁיקוֹת לִשְׁלוֹשְׁתְכֶם …
 
אַךְ גַּם אַתֶּם, מִן הַדְּמָעוֹת אוֹתָהּּ
שִׁמְרוּ נָא …
וּכְשֶׁתִּזְכּוּ כְּבָר יְלָדִים גְּדוּלִים לִהְיוֹת
וְתִלְמְדוּ עַל חַנָּה סֶנֶש וְדֹב גְּרוּנֶר –
אַל תִּכָּנְסוּ לְהַשְׁוָאוֹת מִשְׁפָּחְתִיוֹת …
 
קוֹל-צַעֲדָם שֶל הַזְּקִיפִים בַּסַּף – בּוֹטֵחַ
אֲנִי רוֹאֶה מוּלִי – בֵּין אוֹר לַאֲפֵלָה
אֶת כְּבוֹד-הָרַב, נִסִּים אַנְדֶבּוֹ מִתְיַפֵּחַ.
אֲבָל צָרִיךְ לִגְמֹר מַהֵר אֶת הַתְּפִלָּה…
 
זוֹ שְׁעַת הַקּץ, יַלְדָּה שִֶׁלִּי… וְהָאֵימָה בָּהּ
הִיא כְּמוֹ זַרְחָן בְּאִישׁוֹנֵי הַנִּדוֹנִים.
אִם לֹא הָיוּ לָךְָ תַּצְלוּמִים רַבִּים שֶׁל אַבָּא
מָחָר תִּרְאִי אוֹתִי בְּכָל הָעִתּוֹנִים…
הֵם מוֹלִיכִים אוֹתִי הַחוּצָה,
גְּלוּי עֵינַיִם,
אֶל עֲנִיבַת הַתַּלְיָנִים … הִיא מוּכָנָה..
אֲנִי רוֹאֶה מֵעַל רֹאשִׁי אֶת הַשָּׁמַיִם,
אַךְ אֵין סָפֵק, בִּתִּי – זוֹ פַעַם אַחֲרוֹנָה ..

אֵלִי כֹּהֵן

עין טור מלכא
לְפָנֶיךָ תָּבוֹא, אֱלֹהִים,
לְשׁוֹן אֵלֶּם שֶׁל הַמְעֻנֶּה
לְמַעַן יִשְׂרָאֵל.
מִי שֶׁבָּחַר עַצְמוֹ-
לִהְיוֹתוֹ קָרְבָּן.
מִי שֶׁאָהַב אֶת יִשְׂרָאֵל
לְמַעְלָה מִכָּל אַהֲבָה.
מָגֵן דָּוִד שֶׁל אֵשׁ בְּלִבּוֹ;
וְהָיָה כִּלְיוֹנוֹ בּוֹ,
אֲבוֹי!
שְׁמַע, אֱלֹהַי, לְקוֹל הָעֱנוּת
אֲשֶׁר לֹא יוּכַל בֶּן-אִשָּׁה
לְשָׁמְעוֹ – וָחַי.
אָיֹם קוֹל אֵשׁ
שֶׁאֵין הוּא בְּאֹזֶן נִשְׁמַע
אַתָּה הָאֵל הַמַּקְשִׁיב
בְּעִמְקֵי הַקֶּשֶׁב, בְּמַעֲמָקִים.
שַׁלֵּם אֶת גְּמוּל מְעַנָּיו
הַסּוּרִים הַסָּרִים,
וְסָעֵף אֶת אֵלֶּה מֵעַם.
 
אִם נֹאמַר: הַגְּבוּרָה, אֵלִי כֹּהֵן,
הָאַהֲבָה.
עֲדַיִן לֹא אָמַרְנוּ.
יגֵעוֹת־כֹּח הֵן מִלּוֹתֵינוֹ
וְאֵין מִלָּה רוֹעֲדָה הַיְכוֹלָה לַעֲמֹד
במְחִצַּת זוֹ יַשׁוּת
הָאֲיֻמָּה
 
תשרי תשמ״ז
עליזה גרינברג (טור מלכא)
מתוך : אשמורה השלישית, הוצאת יאיר, ת"א, תשמ"ט

אלִיָהוּ גִבּוֹר ישראל

אברהם בר-עוז
לֹא כָּל הַמֵּיתָרִים — נִתָּקִים …
יֵשׁ מֵיתָר שֶׁנִּתָּק — וּצְלִילוֹ כֹּה חָזָק…
בְּנִגוּּן הָאוֹפֵף אֶת כֻּלָּם.
 
לֹא כָּל הַנּוֹפְלִים — נוֹפְלִים הֵמָּה
לֹא הָאִישׁ הָעוֹלֶה עֲלֵי גַרְדֹּם…
אֵלִיָהוּ אָחִי — כְּשִׁמְשוֹן  הַנּוֹעַז,
שֶׁהִכָּה בַּפְּלִשְׁתִּים — לְלֹא חַת.
 
לֹא כָּל הַנִּתְלִים — מֵתִים הֵמָּה,
אֵלִיָהוּ הָעַז לֹא נִשְׁכַּח…
בָּרְחוֹבוֹת, בַּבָּתִּים בְּשִׁמְךָ מְשִׂיחִים,  
וּפוֹסְעִים — לוֹחֲמִים — לֵב אֶחָד.
 
שִׁמְךָ מִגַּרְדֹּם — מִתְנַגֵּן כָּאן,
נִגּוּן שֶׁל מַלְכוּת בֵּית דָּוִד…
בְּמוֹתְךָ כְּגִבּוֹר — כְּעִבְרִי לְלֹא חַת,  
הִתְעוֹרֵר כִּנּוֹרוֹ שֶׁל דָּוִד…    
בלפור חקק - אלי כהן נלקח אל חבל התליה
אלי כהן לפני התלייה.צייר בלפור חקק. 
שירים של בלפור חקק והרצל חקק על אלי כהן שהופיעו ב"יקום תרבות "  בעריכתי במלאת 55 שנה לנפילתו של אלי כהן במאי 2020 
סיפור  בדיוני קצר על חייו של אלי כהן 
"כאמל אפנדי " שב לבת ים " מאת אמנון שמוש .הופיע במקור ב" בגליון “מאזניים”, המגזין לספרות, בנובמבר 1997.
          
 
רשימת הרומנים על חייו של אלי כהן 

אלי  בן חנן אלי כהן :האיש שלנו בדמשק .הוצאת א.ד.מ.מהדורה ראשונה אוקטובר 1967 מהדורה שביעית ינואר 1968. תורגם לאנגלית ,לצרפתית וליידיש. 

פתח דבר של המחבר מסביר שבעצם מדובר בסיפור בדיוני המבוסס על עובדות ואירועים שאירעו במקומות ובתאריכים המצויינים..הדיאלוגים וחלק מן השמות ,שונו לצורך השלמת התמונה.

Eli Cohen :our man in Damascus /Eli Ben-Hanan.  1967


תרגום לצרפתית 

Elie Cohen, notre agent à Damas /par Elie Ben-Hanan ; adapté en français

א.חגי אלי כהן הגיבור הישראלי מדמשק   תל-אביב : ספרי "גבורה"  1967. רומן ביוגרפי על חיי אלי כהן. 

הודעת המחבר בפתיחה :

"סיפור זה מבוסס על עובדות,שנוספו בו הרבה מהדמיון ,לצורך השלמת העלילה,וכל דמיון בין הדמויות המופיעות בסיפור למציאות הנו מקרי בההחלט"

 

    

העטיפה האחורית של ספרו של חגי.


 

חיים חפר "לוחמי הסתר " שיר לזכרם של אלי כהן ומקס מאיר בינט,לוחמי המודיעין הישראלי 18 באפריל 1968 בתוך מסדר הלוחמים 1968

מוריס ל.ווסט    האיש שלנו  בדמשק 

The Tower of Babel (1968)

  מאנגלית ח. לביא    תל אביב :   ביתן , 1968.

 תקציר:רומן מתח המבוסס על דיוקנם של אחדים מאנשי הצמרת בשרותי הבטחון של סוריה,
מצרים, ירדן ושל ישראל.יעקב ברז ראש שירותי הביטחון של ישראל שולח לסוריה סוכן בשם אדון רונן המתחזה לעיראקי ושולח משם מידע חשוב לישראל. ראש משטרת הביטחון הסורית הפנאטי יוצא בעקבות הסוכן הישראלי.  

אדואר' ויטמור

Jericho mosaic 1987

תקציר : סיפורו של סורי אידיאליסטי שהוא בעצם סוכן ישראלי.

In 1959 an idealistic young Syrian businessman, Halim, forsakes success in Buenos Aires to return to the ancient land of his birth and help build the Arab revolution. In Damascus his reputation grows as an incorruptible visionary, the conscience of the Palestinian cause. But Halim is in fact an Iraqi Jew, Yossi, codenamed the Runner by the Mossad, Israel's secret intelligence service.

שמואל בן מרדכי  אליהו    המרגל מדמשק מדליק נרות חנוכה :   לזכרו של אלי כהן
… /    ירושלים :   מעלה – המרכז לציונות דתית,   [תשס"א] [2001].

סיפורו של אלי כהן משולב בהילכות חנוכה ובסיפור מתח עכשווי על מרגל יהודי שנשלח לדמשק של חאפז אל אסד כדי לגלות את מקומם של טילים מסוכנים. ואגב כך עליו למצוא דרך לקיים את מצוות חג החנוכה.גלילה רון פדר :   מנהרת הזמן  מספר 56 : המרגל שלנו בדמשק. /  ציירה יונת
יזרעאלי  מושב בן-שמן : מודן, 2012.

תקציר הספר:

…וּמָה שֶׁגִּלִּינוּ הָיָה מַדְהִים. גִּלִּינוּ שֶׁהָיָה מְרַגֵּל יִשְׂרְאֵלִי בְּסוּרְיָה, שְׁמוֹ הָיָה אֵלִי כֹּהֵן. הוּא הֶעֱבִיר לְיִשְׂרָאֵל מֵידָע חָשׁוּב בְּיוֹתֵר לְגַבֵּי הַצָּבָא הַסּוּרִי. אֲבָל הַסּוּרִים עָלוּ עָלָיו, תָּפְסוּ אוֹתוֹ וְלָקְחוּ אוֹתוֹ לַחֲקִירוֹת.
וְתַאֲמִינוּ לִי שֶׁהַחֲקִירוֹת שֶׁל הַסּוּרִים אַכְזָרִיּוֹת מְאוֹד.
אֵיךְ נוּכַל לַעֲזוֹר מְעַט לְאֵלִי כֹּהֵן? אֵיךְ נוּכַל לְהַגִּיד לוֹ, שֶׁהַנְּקָמָה שֶׁלּוֹ תִּהְיֶה שֶׁבְּעוֹד שְׁנָתַיִם, בְּמִלְחֶמֶת 
שֵׁשֶׁת־הַיָּמִים, כְּשֶׁיִּשְׂרָאֵל תִּכְבֹּש מִסּוּרְיָה אֶת רָמַת הַגּוֹלָן, אוּלַי בִּזְכוּת הַמֵּידָע שֶׁהוּא הֶעֱבִיר לַ´מוֹסָד´? וּמָה לֹא רָצִינוּ לְסַפֵּר לוֹ, לַמְרוֹת שֶׁיָּדַעְנוּ?

 

ג'קי ירחי  לוחם 88 :   סיפורו של אלי כהן – המרגל מדמשק /   ירושלים : ספריית
בית אל, תשע"ז 2017.סיפור  קומיקס .

תקציר:אלי כהן, שם קוד: לוחם 88 נתפס. משטרת דמשק פולשת לביתו של כאמל אמין ת'אבת, סוחר עשיר המקורב לשלטון, ומוצאת אותו משדר לישראל את סודות המודיעין הסורי. לוחם 88,

ספר קומיקס מותח ומרתק המביא לראשונה את סיפורו המדהים של אלי כהן, מרגל ישראלי סיפורו המדהים של אלי כהן, המרגל הנועז אשר חדר אל לב ליבו של המודיעין הסורי  ואל  צמרת השלטון הסורית  ושילם על כך את מחיר חייו.

קטעים מספר הקומיקס על אלי כוהן של  ג'קי ירחי. 

מחזות על אלי כהן 

דני וולמן "מסך אחרון בדמשק מחזה ליחיד 1998 עם דורון אברהמי בתיאטרון נפש.

יגאל אוחנה –מרגל –סיפור חייו ומותו של אלי כהן תיאטרון לילדים ונוער 2005

 

 גדי צדקה  תיאטרון הצפון 2012 אלי כהן

סרטים

"מרגל בתוככי דמשק סרט טלוויזיה עבור הביביסי בבימוי של ג'ים גודראד 1985

המרגל הבלתי אפשרי 1987

צפו בסרט זה כאן.

המקדימון לסרט 

קראו מאמרי זיכרון והספד על אלי כהן :

הלוחם החשאי :הספד מאת ראש המוסד לשעבר איסר הראל 

פורסם ב"יקום תרבות "במאי 2020 לציון 55 שנה לנפילת אלי כהן 

אלי כהן בשר ודם :מאמר זיכרון מאת הסופר סמי מיכאל גיסו של אלי כהן 

פורסם ב"יקום תרבות" במאי 2020 במלאת 55 שנים לנפילתו של אלי כהן 

קראו עוד על אלי כהן :

האתר  לזכרו של אלי כהן 

דף הפייסבוק לזכרו של אלי כהן 

סיפורו של אלי כהן באתר המרכז למורשת מודיעין 

אלי כהן בויקיפדיה 

סיפורו האמיתי של אלי כהן :כתבה בסוף שבוע מעריב 

רונן ברגמן :כאן "לוחם 88 " דמשק,רות ,סוף :על תיק המוסד על אלי כהן 

נדיה כהן אלמנתו של אלי כהן על אלי ועל הנצחתו 

גידי רף תסריטאי על יצירת הסדרה על אלי כהן 

משה הרפז על נקודות ציון לאלי כהן 

תיקי אלי כהן-סדרת מאמרים מפורטים באנגלית

דניאל גלילי על אלי כהן כבונה חופשי

 מצבת הקבר של אלי כהן בהר הרצל בירושלים שבו יוטמנו עצמותיו אם ימצאו אי פעם.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • מספר 666   ביום נובמבר 25, 2019 בשעה 12:26 pm

  פרטים חדשים נחשפו היום (ראשון) על פעולות המוסד לאיתור מידע על המרגל אלי כהן: אתר החדשות NewsHub בניו זילנד דיווח כי כוחות המוסד ניסו לגייס את חאלד אל-חפיד, בנו של נשיא סוריה לשעבר אמין אל-חאפז – זאת כדי שיסייע להם באיתור מידע על מיקום עצמותיו של המרגל הישראלי. לפי הדיווח, הפנייה לבנו של הנשיא הסורי נעשתה בעזרת שירותי המודיעין של ניו זילנד.

  לדברי הבן, אל-חפאז – שכיהן כנשיא סוריה בין השנים 1963 ו-1966 והיה אחראי להוצאתו להורג וקבורתו הסודית של אלי כהן – היה האדם היחיד שידע היכן גופתו של המרגל נקברה. בתחילת שנת 2018 סוכן של המודיעין הניו זילנדי יצר קשר עם אל-חפיד לאחר שגילה כי הוא מתגורר כיום בפרברי העיר אוקלנד, ובאמצעות הודעות סמס ניסה לגבש עסקה בינו לבין המוסד הישראלי.
  עם זאת, במוסד סירבו לבקשת התשלום, וסירבו ליצור קשר עם אנשי המודיעין על הנושא. למרות מחאה נרחבת מצד הניו-זילנדים, שזעמו על כך שהמוסד עצמו יזם את המהלך וביקש את הסיוע שלהם, בסופו של דבר העסקה לא יצאה לפועל. בשגרירות ישראל בניו זילנד סירבו להגיב לדיווח, וגם ראש ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן, המשמשת מתוקף תפקידה כראש אגף המודיעין, לא הגיבה לפרסומים.

  כזכור, בשנת 2018 ראש המוסד יוסי כהן הציג את שעון היד ששימש את אלי כהן בסוריה, אשר הושב לישראל והועבר לחזקת בני המשפחה שלו. לאחר הוצאתו של אלי כהן להורג ב-18 במאי 1965, הוחזק שעון היד בידי מדינת אויב. עם השבתו של השעון לישראל בוצעו פעולות מחקריות ומודיעיניות שבסיומן נקבע חד-משמעית כי אכן מדובר בשעונו של אלי כהן.
  https://www.srugim.co.il/392611-%D7%93%D7%99%D7%95%D7%95%D7%97-%D7%94%D7%9E%D7%95%D7%A1%D7%93-%D7%A4%D7%A2%D7%9C-%D7%A2%D7%9D-%D7%91%D7%A0%D7%95-%D7%A9%D7%9C-%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%90-%D7%A1%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%94-%D7%9C%D7%94

  י

 • הר ציון בנצי   ביום אפריל 12, 2020 בשעה 7:51 am

  ישראל הסגירה את אלי,על מנת שלא יהיה ספק לסורים מנחת זרועם של מי ניזוקו.
  אלי יודע בכך,וגבורתו האמיתית בכך שהסכים לחזור לסוריה ו"להתפס".

טרקבאקים

השאר תגובה

%d בלוגרים אהבו את זה: